Thomas P. Connelly, D.D.S. Practicing Dentist, New York City

“Během mé dlouhé kariéry kosmetického zubaře v New Yorku se mě lidé již mnohokrát ptali na sonické zubní kartáčky a zda jsou tyto opravdu lepší než kartáčky obyčejné. Soudě podle reklamy či podle ceny (většina „sonických“ zubních kartáčků stojí mezi 1 500 až 3 500 Kč, i více) by to člověk očekával. Ale je tomu skutečně tak? Podívejme se na věc podrobněji:

Začněme tím, že se podíváme na technologii zubních kartáčků – lze-li o technologii v tomto případě mluvit. Celou historii tohoto nástroje zde popisovat nebudu (vystačila by na článek sama o sobě), ale lze s klidem říci, že základní forma zubního kartáčku je již opravdu dost stará. Kartáčky, které používáme dnes, jsou více méně stejné, jako ty, které se prodávaly před desítkami let. Tvary jsou trochu jiné, štětiny mohou být různě dlouhé, ale celková koncepce je pořád tatáž.

Existují tři základní druhy kartáčků: Za prvé, obyčejné, ruční kartáčky, které používá většina lidí. Za druhé, „elektrické“ kartáčky, které se prvně objevily v Americe v 50. letech 20. století, a za třetí vysokovýkonné elektrické kartáčky, kterým se také říká „sonické“ a které byly vyvinuty v 80. letech. Hlavní rozdíly mezi těmito třemi druhy jsou:

Obyčejné „ruční“ kartáčky – Dostupné v celé řadě tvarů a velikostí, poháněné lidskou silou. Princip funkce je ten, že štětiny otírají ze zubů plak a další nečistoty. Tyto kartáčky jsou velmi dobré na čištění povrchu zubů a postupně se zlepšují v čištění mezizubních prostor díky lepšímu designu štětin. Dokáží však nakonec vyčistit vždy jen to, čeho se štětiny fyzicky dotknou.

Elektrické kartáčky – Byly vyvinuty zhruba před 60 lety a fungují tak, že čisticí hlavu pohání elektrický motorek, který jí pohybuje do kruhu rychlostí někde mezi 2 500 a 7 000 cykly za minutu. Díky tomu nemusíte vykonávat čisticí pohyb rukou; stačí pouze posouvat běžící kartáček po povrchu zubů.

Sonické kartáčky – Podobné jako výše zmíněné elektrické kartáčky, ale výrazně výkonnější. Sonické kartáčky většinou pracují rychlostí mezi 30 000 a 40 000 cykly za minutu. Reklamy tvrdí, že díky tomu lépe čistí, a to proto, že dokáží vyčistit i místa, kterých se štětiny nedotknou. Je to opravdu tak? A pokud ano, je to lepší, než obyčejný kartáček? Dle mého názoru může být odpověď různá, a to podle toho, jak důkladné jsou vaše zubně-hygienické návyky.

Z dostupných dat se zdá, že sonické kartáčky opravdu vyčistí i místa, kam se obyčejné kartáčky nedostanou, a to díky tomu, že vibrace čisticí hlavy s frekvencí, které tyto kartáčky dosahují, uděluje ústním tekutinám (sliny, voda, zubní pasta) dostatek energie na to, aby poměrně silným proudem zatékaly do mezizubních prostor a do záhybů dásně kolem zubů. Výsledkem je, že tato místa jsou čištěna více, než jak by bylo možné s ručním nebo „obyčejným elektrickým“ kartáčkem. V tomto smyslu je tedy sonický kartáček rozhodně lepší než obyčejný. Kromě toho z odborných studií vyplývá, že sonickým kartáčkem si lidé v průměru zuby čistí déle. Delší doba čištění je sama o sobě většinou prospěšná, což znamená další plus pro sonické kartáčky. Konečně, mnoho uživatelů sonických kartáčků uvádí, že jejich zuby se s těmito kartáčky „cítí lépe.“ To má také jistě svou hodnotu.

Závěrem tedy, v konečném důsledku je to na vás. Pokud nepoužíváte zubní nit (nedělám si iluze – z praxe vím, že většina lidí ji nepoužívá), sonický kartáček vám jistě poslouží lépe než obyčejný, a nejspíše stojí za zvážení.

Pokud si ale opravdu chcete být jisti, pak zdaleka nejlepší kombinace je sonický kartáček, zubní nit, a ještě k tomu ústní sprcha. Alespoň tedy do té doby, než někdo vynalezne laserové superkartáčky poháněné termojadernou fúzí.”